SPINNING 2019 ZBIORNIK NIEWIADOMA

 Zbiornik Niewiadoma  24.11.2019

Ostatnie zawody zaliczane do  cyklu GRAND PRIX SPINNING 2019 już za nami.  Po raz drugi i raczej ostatni (w perspektywie kliku lat) rozgrywane były na zbiorniku NIEWIADOMA
i
stanowiły ciekawe doświadczenie w rzemiośle wędkarskim. Zorganizowane zostały wspólnie z kołem nr 17 z Piaseczna i można je określić mianem spinning-wycieczka. Temperatura powietrza, jak na tę porę roku, była w ramach oczekiwań i oscylowała w granicach 0° jednakże w połączniu z silnym wiatrem niektórym wędkarzom dość mocno dała się we znaki. Na szczęcie bardzo dobra atmosfera i gorący poczęstunek na zakończenie zmagań pozwoliły nam wszystkim zapomnieć o niedogodnościach pogodowych.

 W zwodach udział  wzięło 28 koleżanek i kolegów ( 17 G.K. i 11 Piaseczno). Jak zwykle brać wędkarstwa wykazała się dużym profesjonalizmem lecz brak chęci współpracy ze strony drapieżnika spowodował że złowiono tylko 5 ryb wymiarowych.

Zwyciężyła koleżanka Basia Frączk (szczupak 64,5 cm – 1525 pkt),

drugie miejsce kolega Dariusz Trejderowski (okoń 25,5 i 18,5 cm – 360 pkt),

trzecie kolega Włodzimierz Górski (okoń 20,5 i 20 cm – 290 pkt).

Złowiono również duże ilości  niewymiarowych szczupaków i kila okoni.

 

Kila słów o zbiorniku:

Zbiornik Niewiadoma jest zbiornikiem zaporowym, położonym w północnej części Wysoczyzny Siedleckiej, na rzece Cetynii, w województwie mazowieckim, powiecie sokołowskim, gminie Sabnie, znajduje się na gruntach wsi Niewiadoma, Nieciecz Włościańska, Kupientyn-Kolonia i Kupientyn, około 5 km od Sokołowa Podlaskiego i 115 od Góry Kalwarii. Powierzchnia, przy normalnym poziomie piętrzenia, wynosi 42,22 ha, długość ok. 3,8 km, średnia szerokość 114 m. Długość linii brzegowej wynosi 5,9 km. Zapora czołowa posiada 500 m długości i około 8 m wysokości, średnia głębokość zbiornika – 2,7 głębokość max około 7 m. Zbiornik w Niewiadomej został oddany do użytku w 2013 roku. Występuje tu duża ilość ryb karpiowatych zwłaszcza karasia a także szczupak, sandacz, sum i okoń. W 2018 r. w zalewie doszło do masowych śnięć około 8 ton karasi srebrzystych. Duża presja wędkarska oraz niewielka jak na powierzchnię wody ilość zarybień sprawia że rybostan drapieżnika w chwili obecnej jest mały (zarybienie w 2019 przez Okręg Mazowiecki  szczupakiem w ilości 190kg……!!!). Obiekt służy jak zbiornik retencyjny turystyczno - rekreacyjny  do uprawiania sportów wodnych i wędkarstwa.

 

/-/ Zarząd koła OMPZW nr 10 G.K.

Wasze komentarze (0)